menu

jak dál?

odkazy

A co dál?

26. 10. 2008

A jsme ve finále! Všechno, co potřebujete vědět k úspěšnému zhubnutí, už víte. Ti, kteří se mnou poctivě dodržují zásady už jedenáct týdnů, jsou lehčí o 5–8 kg, někteří zhubli i více. Všem úspěšným blahopřeji! Někdo už má svůj cíl splněný, ostatní budou jednoduše zásady dodržovat dál. My, co potřebujeme shodit 10 a více kilogramů, budeme pokračovat v započatém díle a jednoho dne se též dočkáme vysněného cíle.

Další řádky jsou určeny pro ty, kdo už své požadované hmotnosti dosáhli a chtějí si ji udržet.

Myslíte, že jste u konce svého snažení? Omyl. To nejtěžší teprve přijde! Mnohem těžší než zhubnout je totiž váhový úbytek si udržet. To si mnozí z nás už několikrát vyzkoušeli na vlastní kůži.

Mnozí hubnoucí zajásají, že shodili všechna přebytečná kila, a myslí si, že tím práce s dodržováním zdravého životního stylu skončila. Vrátí se k původním stravovacím a pohybovým návykům. A to je nejrychlejší cesta k návratu obezity.

Pokud chceme i nadále zůstat štíhlí, musíme počítat s tím, že naučený nový životní režim (stravování a pohyb) budeme dodržovat doživotně.

Nějaká změna ale nastat musí, jinak bychom hubnuli dál a to už není žádoucí. Před pár týdny jsem se učili snížit svůj kalorický příjem na zhruba 5000 kJ denně. Teď ho musíme postupně zvětšit na takovou hodnotu, při které už hubnout nebudeme, ale váha bude zůstávat stejná. Počítejte s tím, že málokomu se to podaří hned. Mnohým se stane, že navýšení příjmu přeženou a váha vzroste. To je normální a rozhodně to není důvod k panice.

Jak na to? To si radši necháme poradit od odborníků, takže následující odstavec opíšu z už mnohokrát citované knihy – Hubneme s rozumem od Ivy Málkové (mimochodem, jestli jste si ji ještě nekoupili, vřele doporučuju).

„Obecně se doporučuje zvýšit příjem potravy po ukončení hubnutí denně zhruba o 400 kJ po dobu 14 dní. Bude-li mít váha nadále tendenci klesat, zvyšte po čtrnácti dnech opět přijem potravy o 400 kJ. To opakujte, dokud nedojde ke zvýšení váhy. Pak se zase vraťte na energetickou hodnotu stravy, při níž váha ještě nestoupala, a na této úrovni zůstaňte po dobu tří týdnů. Pak znovu zkuste zvýšit přijem potravy. Stejně jako při redukci váhy si najděte množství energie, které musíte přijímat k udržení váhy právě vy, a množství jídla, které vaší váze a vašemu tělu přísluší.“ Tolik Iva Málková

Takže teď se nám bude velmi hodit, že jsme se naučili zapisovat všechno co sníme a počítat energetickou hodnotu. Ti, kteří to nějak obešli, to teď budou mít o hodně těžší a hrozí jim mnohem víc nebezpečí jo-jo efektu. My, co už máme energetické hodnoty „v malíčku“ snadno odhadneme, kde si čeho přidat, abychom zvýšili příjem o 400 kJ.

Pozor, při postupném zvyšování jídla se mění poměr bílkovin, tuků a sacharidů. Doporučuju spočítat si to na e-kalkulačce (případně jiných podobných stránkách, kdo si koupil program Sapiens, může ho k tomu použít).

Velmi se přimlouvám za to, abyste si v této, obzvláště náročné době, pořád psali všechno co sníte, případně i s energetickými hodnotami a jednou za týden se zvážili. Když váha začne stoupat, podle zápisků lehce zjistíte, kde se dá ubrat a zastavit tak nárůst. Teprve až bude váha delší dobu stabilizovaná a vy budete mít pocit, že už všechno zvládnete i bez zapisování, můžete se zapisováním přestat. Pořád se ale jednou týdně zvažte, a kdyby váha šla nahoru, vraťte se na nějakou dobu k zapisování. Vaše váha by se měla pohybovat v rozmezí plus mínus dva kilogramy.

Nepřestávejte se hýbat! Pokračujte dál ve všech pohybových aktivitách. Už jste lehčí, lépe se vám pohybuje, nezadýcháváte se tak, takže by vám pohyb neměl dělat potíže. Když přidáte další pohybovou aktivitu, bude to jedině dobře.

Úkoly na příští týdny: Radujte se ze své nové postavy! Nezapomeňte se náležitě odměnit! A podle výše uvedených pokynů trénujte udržení své nové váhy. K tomu vám držím všechny palce a děkuji vám, že jste to tady se mnou vydrželi až do konce. Ať vaše nové krásné štíhlé tělo jen vzkvétá!

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!