menu

jak dál?

odkazy

Co tělo žádá

28. 9. 2008

Při hubnutí je velmi důležitá vláknina. Je to nestravitelná část rostlinné potravy, která pomáhá pohybu snězeného trávicí soustavou, vstřebává vodu a váže na sebe některé látky, jako například cholesterol. Vláknina prochází střevem nezměněna, není trávena ani vstřebávána. Nemá žádnou kalorickou hodnotu. Zdravý dospělý člověk by měl podle odborníků přijmout denně 25–30 g vlákniny.

Co je zdrojem vlákniny?

  • ovoce a zelenina
  • rýže natural, luštěniny, pohanka, brambory, jáhly
  • všechny druhy obilných zrn, cereální výrobky (musli, extrudované chleby)
  • kvalitní celozrnné pečivo

A k čemu je dobrá? Kromě toho, že snižuje riziko různých chorob, může pomáhat i při hubnutí:

  • V žaludku nabobtná, zaplní ho a tím vyvolává pocit nasycení.
  • Protože potraviny bohaté na vlákninu musíme déle žvýkat, zpomaluje jezení a vede ke konzumaci menších porcí.
  • Zpomaluje vstřebávání cukrů a tuků, a omezuje tak kolísání krevního cukru, které způsobuje chutě na sladké.
  • Pomáhá proti zácpě a vytváří vhodné podmínky pro život zdravé střevní mikroflory.

Protože při energetickém příjmu 4000–5000 kJ denně je obtížné splnit doporučenou dávku vlákniny, je dobré používat některý z doplňků výživy. Zakoupíme v lékárně nebo v prodejně se zdravou výživou. Existuje celá řada vlákninových doplňků, já mám dobrou zkušenost s  psylliem.

Totéž platí i pro vitamínyminerály. Při sníženém množství potravy hrozí nebezpečí, že tělu všechno potřebné nedodáme. Proto je dobré zakoupit v lékárně některý z komplexních potravinových doplňků, který to obstará za nás. Kupujme takový výrobek, u kterého je jasně vyznačeno složení a množství, včetně procent doporučenné denní dávky. Na obalu musí být vyznačeno dávkování, jež bychom měli vždycky dodržet.

Nikdy neužívejte vlákninu současně s vitamíny, ale každé v jinou denní dobu (jinak vláknina odnese vitamíny společně s balastními látkami z těla ven).

Úkol na osmý týden: Vzdejme se bílého pečiva a jezme jen celozrnné. Zařaďme do jídelníčku celozrnné těstoviny a rýži natural. Nepodceňujme nutnost konzumace dostatečného množství čerstvé zeleniny, která nám dodává vlákninu, vitamíny i minerální látky. Obohaťme svou stravu potravinovými doplňky – vlákninou, vitamíny a minerály.

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!