menu

jak dál?

odkazy

Hýbejte se!

21. 9. 2008

Znovu připomínám: K úspěšnému hubnutí nevedou žádné zázraky, ale prostý zákon zachování energie – musíte více energie vydávat než přijímat. Část přijaté energie naše tělo spotřebuje na „běžný provoz“ (základní životní pochody v těle a zpracování přijaté potravy). Pokud chceme hubnout, je nezbytné, abychom vydávali energie více, a to aktivním pohybem. Jednoduše řečeno – čím více pohybu tělu dopřejeme, tím snáze budeme hubnout.

Rutinní pohyb je součástí našeho každodenního života. Měli bychom se však snažit provozovat jej ve větší míře a intenzivněji.

Pár příkladů:

  • Pokuste se přimět k tomu, abyste neleželi, když můžete sedět, neseděli, když můžete stát, a nestáli, když se můžete hýbat.
  • Když jednou obejdete blok domů, je to lepší, než se dívat na televizi, a když obejdete bloky dva, je to lepší než obejít jen jeden.
  • Nepoužívejte výtah nebo pohyblivé schody, když můžete jít po svých. Nejdříve jděte pěšky do prvního patra, a jak se bude zlepšovat vaše kondice, budete zlehka stoupat do vyšších pater. Jde jenom o zvyk.
  • Neparkujte s autem před domem nebo před budovou, kde pracujete, ale o kus dál.
  • Vystupte z dopravního prostředku o několik stanic před cílem a dojděte pěšky.

Další možnosti zvýšení pohybu si určitě každý najde sám podle své situace. Když se nám podaří zvětšit množství rutinního pohybu každý den, bude to výborné.

Kromě toho bychom ovšem měli do svého života zavést i plánovaný pravidelný pohyb. A tady už záleží na každém, čemu dá přednost. Možností je spousta – procházky (čím delší tím lepší), jízda na kole (rotopedu), běhání, plavání, aerobic, kolektivní sporty, jóga, turistika, ... jen si vybrat.

Pohyb je nejlepší přirozený uklidňující prostředek, odstraňuje psychické vyčerpání a únavu, a naopak nám pomáhá vytvářet dobrou náladu, zvyšuje sebedůvěru a umožňuje lehčí zvládnutí zátěžových situací. Pohyb má tedy příznivé účinky na duševní rovnováhu člověka. (Iva Málková: Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo)

A když k tomu všemu připočítáme, že nám výrazně pomůže hubnout, proč se mu vyhýbat?

Úkol na sedmý týden: Zvyšujme rutinní pohyb. Zaveďme do života pravidelnou pohybovou aktivitu. Hýbejme se intenzívně minimálně 30 minut denně.

A nezapomeňme na všechno předcházející!

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!