menu

jak dál?

odkazy

Jezte pomalu na jednom místě

17. 8. 2008

Také vás v dětství učili, že kdo je první po jídle, je král? A že hodná holčička (chlapeček) všechno spapá? Tak na to zapomeňte. To je totiž naprosto špatně.

Velmi častou chybou lidí s nadváhou je to, že jí rychle. Mozku nějakou dobu trvá, než dostane signál, že potřeba jídla je uspokojena. Pokud jíte příliš rychle, v okamžiku, kdy mozek dostane zprávu, že jste nasyceni, máte v žaludku dvojnásobek (nebo víc) jídla, než bylo třeba.

Co tedy s tím? Jezte pomalu! I malý jogurt se dá jíst deset minut! Každé sousto důkladně rozžvýkejte, naučte se třeba, že než ho polknete, musíte ho dvacetkrát „přežvýknout“ (čím více tím lépe). Nenabírejte si na lžíci či vidličku další sousto, dokud nemáte zcela prázdnou pusu. Pokud jíte společně s rodinou (přáteli, kolegy v práci, ...), snažte se jíst tak, abyste s jídlem končili poslední. Nechávejte zbytky! Jakmile pocítíte, že už nemáte hlad, přestaňte jíst. Když zůstane něco na talíři, je to jedině dobře.

A teď nastal čas na první ohlédnutí za našimi zápisky z minulého týdne. V tuto chvíli bychom měli mít zapsaných už sedm dní. Dnes nás bude zajímat především poslední sloupeček – místo kde jsme jedli. Spočítejte, na kolika různých místech jste minulý týden něco snědli. Kolik jste napočítali? Pět? Deset? Nebo dokonce víc? Všechno špatně! Naučte se jíst na jednom místě! Tohle je samozřejmě realizovatelné pouze pro ty, kdo nechodí do práce či do školy. Takže my, pracující lid, budeme mít místa dvě, maximálně tři. A nikde jinde jíst nebudeme! To znamená, že doma máme své místo u stolu, kam si s každým jídlem sedneme. Nic nebudeme pojídat u televize, nic nebudeme pojídat u počítače, nic k jídlu si nebudeme brát do postele, NIC nebudeme uždibovat při jakékoliv jiné činnosti. To samé platí v práci. Jíst můžeme jen během přestávky k tomu určené. Ne že budeme pracovat a občas mezi prací do něčeho kousneme. Tak ne! V klidu si sedneme, nejlépe k uklizenému stolu, a v klidu se najíme. Pokud se stravujeme v závodní jídelně či v restauraci, tam je jídelní stůl samozřejmostí a není co řešit. Někdy nastane situace, že tuto zásadu nelze úplně dodržet (služební cesta, výlet, ...). Přesto se snažte udělat si na jídlo vždycky čas, a při jídle se věnovat opravdu jenom jezení a žádné jiné činnosti neprovádět. Jezte vždy vsedě, nikdy nejezte za chůze!

Úkol na druhý týden: Naučme se jíst co nejpomaleji. Jezme vždy na stejném místě. Při jídle nedělejme nic jiného. Nechávejme zbytky.

I nadále zapisujme všechno co sníme a zrušme pojídání „zbytečností“ (sladkosti, chipsy, ...).

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!