menu

jak dál?

odkazy

Jezte pravidelně

24. 8. 2008

Znovu se podívejte na své zápisky a odpovězte si na otázky: Kolikrát denně jím? V kolik hodin mám první pořádné jídlo? (Šálek kávy a sušenka se nepočítá za pořádné jídlo.) Ve kterou denní dobu spořádám nejvíce jídla?

Velkou chybou většiny lidí s nadváhou je nepravidelný přísun potravy, případně jeho špatné časové rozvržení. I člověk, který nepřijímá nadměrné množství potravy, může mít nadváhu, způsobenou právě nevhodným jídelním režimem.

Jak je to tedy správně? Všechno jídlo, které během dne sníme, bychom si měli rozdělit do 5–6 dílčích dávek, které budeme konzumovat pravidelně. To znamená – snídaně, dopolední svačina, oběd, odpolední svačina, večeře, případně druhá večeře. Toto je základ zdravé životosprávy! Přičemž jídlo si musíme rozvrhnout tak, abychom většinu pozřeli dopoledne.

Rozložení jídel během dne by mělo být následující:

Snídaně20 % denní spotřeby
Přesnídávka10 % denní spotřeby
Oběd30 % denní spotřeby
Svačina10 % denní spotřeby
Večeře30 % denní spotřeby

Lidé s nadváhou často vynechávají snídani, dopolední svačinu, nebo dokonce i oběd. A první pořádné jídlo si dají až odpoledne po příchodu z práce. Jenomže v tu dobu je tělo už tak vyhladovělé, že člověk se stěží ovládá a jednorázově spořádá víc jídla, než člověk, který jí pětkrát denně. Pak si dá ještě něco večer u televize a obezita na sebe nedá dlouho čekat. Naše tělo je totiž učenlivé. Pamatuje si, že ráno a dopoledne nic nedostane, takže velkou část toho, co teď odpoledne a večer dostalo si uloží na dobu „hladomoru“ (= hladové dopoledne). A pokud to takto praktikujeme delší dobu, je výsledek jasný.

Hubnout neznamená trpět hladem. Naopak, chceme-li opravdu zhubnout, nesmíme mít hlad. Naše tělo si pamatuje, že jsme ho nechali o hladu a vezme si z toho ponaučení – z dalšího jídla uloží maximum do zásoby a my vesele tloustneme. Tělo zvyklé na pravidelný příjem potravy zásoby dělat nemusí, protože ví, že včas dostane další příděl. Co z toho plyne? Pokud si totéž množství jídla rozdělíme do většího počtu denních dávek, budeme hubnout jednodušeji, než když je sníme najednou.

Úkol na třetí týden: Rozdělme si svou denní dávku jídla na pět až šest menších dávek. Mezi těmito jídly nic nejezme. Neuzobávejme, nemlsejme.

I nadále dodržujme předcházející zásady.

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!