menu

jak dál?

odkazy

Mějte se rádi

19. 10. 2008

Častou chybou lidí s nadváhou je, že nemají dost rádi sami sebe. Považují své tělo za ošklivé, tlusté, odpuzující, ... a podle toho je také nazývají. Ale i člověk s velkou nadváhou může být hezký a přitažlivý. Nezáleží přece jenom na tělestné schránce! Dojem, jakým působíme na ostatní je tvořen i jinými faktory – výraz obličeje, držení těla, vůně, jak jsme upravení, chování, vztahy k ostatním, ... a to může často hodně převážit samotný vzhled. Vždyť si uvědomte, kolik znáte lidí, kteří jsou oblíbení i když mají výraznou nadváhu, a kolik znáte hubených protivů! Úspěch v životě nestojí na tom, jestli jsme štíhlí nebo hubení.

Lidem, kteří jsou se svým tělem spokojeni a mají se rádi, jde hubnutí lépe, než těm, kteří své tělo nenávidí. Netvrdím, že se máte začít radovat ze svých přebytečných špeků. Ale určitě na sobě najdete něco, co stojí za pochvalu, ať je to sebemenší maličkost. A pokud už jste něco zhubli, zasloužíte přece uznání, že jste to dokázali! Je tolik lidí, kteří se k tomu nikdy nedonutí. Vy ano, takže jste dobří! A zkuste na sobě najít další pozitivní věci, které zaslouží pochvalu. Určitě umíte, víte, dokážete, máte, ... něco co ostatní ne, možná vám to dokonce závidí. Mějte rádi sami sebe, hýčkejte si své hubnoucí tělo a ono se vám odmění dalším hubnutím.

Získávání kladného postoje ke svému tělu musíme trénovat zrovna tak, jako se učíme cokoliv jiného. Pro ty, kteří trpí opravdu velkými pocity méněcennosti existuje spousta užitečné literatury, která vám pomůže se jich zbavit. V nejhorším případě jsou tady psychologové, kteří dokážou pomoci. Existuje i dobré relaxační CD, které vám pomůže nacvičovat pozitivní postoj k vlastnímu tělu.

„Budete-li o sobě hovořit jako o tlustém, myslet jako obézní a chovat se tak, vaše podvědomí se bude snažit, aby tomu tak bylo i ve skutečnosti. Musíte se tedy naučit chovat jako člověk s normální postavou. Čím silnější bude představa o vašem novém, štíhlejším já, tím jistější bude úspěch. Představujte si sami sebe, že už máte postavu, po jaké toužíte. Vybavte si svoji postavu názorně, co nejživěji. Myslete jako štíhlí, jednejte jako štíhlí – a stanete se šíhlými.“ (Iva Málková, Hubneme s rozumem, zdravě a natrvalo)

Každý dobrý skutek zaslouží odměnu. A jestliže jste zhubli, udělali jste dobrý skutek pro své zdraví, ne? Takže zasloužíte odměnu vy. Naplánujte si odměny předem za dílčí váhové úbytky. Nemusí to být hned dovolená na Kanárských ostrovech, stačí drobné radosti, které vás potěší – lístky do divadla, zajít si na masáž nebo na kosmetiku, koupit si knihu, něco na sebe, parfém, udělat si čas na oblíbenou činnost, ... to už si musí vybrat a naplánovat každý sám. Když před sebou budeme mít vidinu „dárku“, bude se nám hubnout ještě lépe. Když přijde krize, připomeňme si, že porušením hubnoucího režimu oddálíme jeho získání. Může nám to pomoci krizi překonat.

Úkol na jedenáctý týden: Najděte na sobě cokoliv, za co se můžete pochválit. Čím více, tím lépe. A chvalte se, chvalte se chvalte se. Nemluvte ošklivě o svém těle, ani o částech které se vám opravdu nelíbí. Mějte své tělo a celou svou osobnost rádi. Naplánujte si odměny, které si dopřejete po dosažení dílčích cílů v hubnutí. A pořád dodržujte ostatní zásady.

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!