menu

jak dál?

odkazy

Nezajídejte žal

12. 10. 2008

Minulý týden jsme řešili problém, jak se bránit vnějším podnětům nutícím nás jíst když to zrovna nemáme v plánu. Potíž je v tom, že nepřátel je mnohem víc – například vnitřní podněty. Ty jsou přímo v nás – hlad, chuť, emoce, ... a často nás „přemlouvají“ k neplánované konzumaci čehokoliv.

Velmi častým vnitřním podnětem způsobujícím zbytečné jezení je špatná nálada, pocit nespokojenosti, strach, smutek, vztek, stres.

Už to, že si uvědomíme prožívání této emoce je prvním krokem k jejímu úspěšnému zvládnutí. Je třeba si uvědomit, že zajídání stresu není jeho řešením. Tím, že sníme čokoládu nebo se nacpeme čímkoliv jiným, nevyřešíme problém, který náš stres způsobil. Na malou chvíli se možná budeme cítit o něco lépe, ale pak to bude ještě horší. Protože k původnímu stresu se přidá ještě stres z toho, že jsme opět selhali a neplánovaně snědli nevhodnou potravinu (potraviny). Silnější stres nás „donutí“ spořádat další čokoládu, až si řekneme, že to stejně nemá cenu, a vyjíme celou ledničku. A jsme přesně tam, kde jsme být nechtěli.

Takže co s tím? Buďme připraveni na možnost stresu dopředu. Každý má někdy špatnou náladu, strach, vztek, ... Ale tyto pocity se dají řešit i jinak než jídlem. Při většině negativních pocitů se v nás hromadí napětí, které je třeba uvolnit. Ale ne jídlem! Úplně nejlepší způsob uvolnění napětí je fyzický pohyb. Zacvičit si, jít na rychlou procházku, oběhnout park, vyběhnout třikrát schody, ... každý si může samozřejmě najít svůj způsob podle svých možností. Nebo taky můžeme několikrát bouchnout pěstí do stolu, bušit do piana, pustit se do mytí oken, najít si v okolí „zpovědní vrbu“ a vypovídat se, ... Další možností, jak se úspěšně vyhnout nechtěnému jezení je ten, že si dopředu naplánujeme činnost, do které se pustíme při příštím stresu, nejlépe něco co děláme rádi a bude nám to zrovna tak příjemné, jako mlsání čokolády. Například zavolat kamarádce případně s ní někam vyrazit, začíst se do oblíbené knihy, dát si voňavou koupel, jít se psem na procházku, lehnout si a poslouchat oblíbenou hudbu, ...

Zakažte si okamžité spořádání čehokoliv až se dostaví další stres (vztek, smutek, ...). Nesahejte hned po čokoládě či něčem jiném, počkejte chvíli, než to strčíte do pusy. Když pár minut vydržíte až největší nápor emocí opadne, bude snadnější rozumově si zdůvodnit, že tohle není řešení. A když se vám zezačátku nebude dařit řešit stresy bez konzumace jídla, vybírejte si aspoň potraviny méně kalorické a jezte je jak nejpomaleji zvládnete.

Úkol na desátý týden: Učte se vyrovnávat s nepříjemnými emocemi jinak než jídlem. Naplánujte si dopředu aktivity, kterými nahradíte dřívější konzumaci nevhodných potravin. I nadále dodržujte všechny zásady.

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!