menu

jak dál?

odkazy

Pijte, pijte, pijte

31. 8. 2008

Ne nadarmo se říká, že voda je základem života. Tvoří 60–70 % našeho těla, to znamená, že člověk který váží okolo 70 kg, má v sobě 40–50 litrů vody.

Nedostatek vody je pro naše tělo mnohem nebezpečnější, než nedostatek potravy. Psát, co všechno může člověku způsobit nedostatek vody v těle by bylo na hodně dlouho. Pro nás je v tuto chvíli nejdůležitější poznatek, že nedostatek tekutin zpomaluje hubnutí. Příjem tekutin by nikdy neměl klesnout pod dva, lépe tři litry denně. V horkých dnech a při větší fyzické aktivitě je nutné množství nápojů ještě zvýšit. Nikdy nečekejme, až dostaneme žízeň – to už je pozdě! Je třeba dodávat tělu tekutiny tak, aby se pocit žízně vůbec nedostavil, to znamená pít plynule během celého dne.

Hubnout znamená, mimo jiné, zbavovat tělo odpadních látek. To je velmi obtížné, ne-li nemožné, bez dostatku tekutin!

Podívejte se znovu do svých zápisků. Zkuste si u několika dnů spočítat, kolik jste toho vypili. Je to méně než dva litry? Nebo dokonce méně než litr? Pak máte co dohánět! Hned si postavte vedle počítače pořádnou sklenici s vodou a každých pět minut trochu upijte.

Co pít? Nejlépe čistou vodu (bez bublinek) a bylinkový či ovocný čaj, samozřejmě neslazený. Pozor na kávu a černý čaj – odvodňují, takže se z celkového příjmu tekutin odčítají!

Nejvíce energie v sobě skrývají džusy, sladké limonády, pivo a tvrdý alkohol. Litr stoprocentního džusu s nápisem bez cukru obsahuje energii, kterou představuje přibližně 30 kostek cukru! Takže těmto nápojům se radši vyhýbejme. Pro každodenní pití nejsou vhodné mineralizované vody, protože zásobují organismus přebytečnými solemi. Naopak pramenité vody jsou přírodní vodou z podzemního zdroje a mají nižší obsah rozpuštěných minerálních látek, takže je lze pít dlouhodobě bez obav.

Bublinky nejsou přímo škodlivé, ale oxid uhličitý vede k říhání, což způsobuje, že se nápoj pije pomaleji a po malých doušcích. V žaludku se potom rozpíná, a tak se žízeň uhasí již malým množstvím a hůře se nám potom splňuje dostatečný příjem tekutin.

Úkol na čtvrtý týden: Dbejme na dostatečný příjem tekutin, minimálně dva, lépe tři litry denně!

I nadále dodržujme předcházející zásady.

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!