menu

jak dál?

odkazy

Užitečné informace

4. 8. 2008
  • Při hubnutí je nezbytně nutné vážit se pokaždé na téže váze, protože různé váhy mohou být nepřesně seřízeny a výsledky vážení pak nejsou objektivní. Je dobré pořídit si digitální osobní váhu. Váží s přesností na desetiny, případně setiny kilogramu. To je výborné, protože vidíme i malé úbytky váhy, což člověka motivuje k dalšímu hubnutí.
  • Važte se vždy ve stejnou dobu, nejlépe ráno po vyprázdnění. Během dne hmotnost kolísá, večer můžeme mít i o dvě kila víc než ráno. Nezapomeňte, že i oblečení něco váží, lepší je vážit se úplně bez...
  • Nevažte se zbytečně často, ušetříte si zklamání! I když dodržujete správný režim stravování, může se stát, že někdy máte o pár deka víc než předcházející den. Může to být způsobeno nedokonalým vyprázdněním střev, zadržením vody v těle apod. Pokud se budete vážit jen jednou za týden, úbytky budou výraznější a jasně zřetelné.
  • Nesnažte se hubnout rychle! Optimální úbytek váhy je 0,5 kg za týden. Čím pomaleji hubnete, tím vyšší je pravděpodobnost, že si novou hmotnost dokážete udržet. Čím rychleji hubnete, tím je udržení nové hmotnosti obtížnější.
  • Chcete-li mít opravdu objektivní a přesné informace o svém hubnutí, nesledujte jenom hmotnost. Změřte si obvody částí těla kde chcete zhubnout (pas, boky, stehna, ...) a pravidelně sledujte a zapisujte stejně jako hmotnost. Budete-li totiž během hubnutí provozovat i zvýšenou pohybovou aktivitu, může se stát, že váha ukáže přírůstek, zatímco obvod pasu (boků, stehen, lýtek, ...) se zmenší. Je to dáno tím, že vám ubývá tuk v těle a přibývají svaly. A ty jsou těžší než tuk.
  • Mějte na paměti, že hubnout budete tehdy, bude-li příjem enegie vaším tělem nižší než výdej. Jinými slovy, musíte více energie vydat než přijmout. Takže v rámci svých možností provozujte co nevíce tělesného pohybu!
  • Nedávejte si nereálné cíle! Máte-li teď 100 kg a dáte si cíl do Vánoc zhubnout na 70 kg, určitě svoje předsevzetí nesplníte a budete z toho jen otrávení. Stanovte si cíl, kterého je možné dosáhnout! Až ho dosáhnete, můžete si dát další. Už snížení hmotnosti o 5% je pro obézní tělo velká úleva!
  • Nečekejte zázraky! Zázrak, který „vás zhubne“ neexistuje! Tu práci musíte udělat vy sami! A není jí málo. Ale není zas tak těžká, aby se nedala zvládnout a výsledky stojí na to!

Toto je pár obecných informací na úvod, určitě je většina z vás zná. Klidně se k nim vyjádřete, případně napište, jaké s nimi máte zkušenosti. Od nedělního večera sem budu vkládat jednou týdně zásady zdravého hubnutí. Zatím se třeba zaregistrujte, najděte doma vhodné místo pro váhu (měla by stát pořád na jednom místě) a popřemýšlejte o tom, čím je tvořen váš jídelníček.

Těším se na vás!

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!