menu

jak dál?

odkazy

Začněte vážit a počítat

7. 9. 2008

K úspěšnému hubnutí nevedou žádné zázraky, ale prostý zákon zachování energie – musíte méně energie přijímat než vydávat. To ovšem neznamená, že musíme drasticky omezit množství jídla. Stačí se seznámit s energetickými hodnotami toho co jíme, a postupně začít nahrazovat potraviny kalorické méně kalorickými.

Příklady:

  • Smetanový jogurt (sýr) nahradíme nízkotučným.
  • Vepřové maso nahradíme důbežím nebo rybou.
  • Místo smažených hranolků si dáme vařené brambory.
  • Místo majonézy dáme do salátu nízkotučný jogurt.
  • Uzeniny nahradíme drůbeží šunkou.
  • atd.

Takže znovu nastal čas probrat své zápisky. Tentokrát k tomu budeme potřebovat i kalkulačku. Zkuste si spočítat, aspoň přibližně, kolik energie za den tělu dodáte. Potřebujete k tomu váhu a tabulky energetických hodnot potravin. Váhu si musíte pořídit sami, vhodné tabulky se dají najít na internetu, např. tady.

Pokud se vám nechce počítat, svěřte to e-kalkulačce . Toto je velmi užitečná pomůcka. Stačí když zadáte co všechno jste snědli, a e-kalkulačka vám spočítá přijatou energii. Umí i jiné pro nás zajímavé kejkle, ale o těch později.

Takže máte spočítáno? V tom případě vězte, že hubnout začnete, když svůj denní příděl energie snížíte o 2000 kJ (každý den, ne jenom zítra) !

Jako ideální příjem energie při hubnutí uvádí odborníci 5000–6500 kJ denně pro ženy a 6000–7500 kJ pro muže. To jsou samozřejmě zprůměrované hodnoty. Obecně platí, že každý sám si musí vyzkoušet, při jakém energetickém příjmu bude hubnout. Každému funguje metabolismus trochu jinak, takže nic z uvedeného neplatí pro každého úplně přesně. V žádném případě nechoďte pod 4000 kJ denně, mohli byste si přivodit vážné zdravotní problémy!

Úkol na pátý týden: Seznamme se s energetickými hodnotami potravin, které jíme. Nahrazujme je potravinami méně energetickými. Než cokoliv sníme, přesně zvažme a zapišme. Večer spočítejme svůj denní energetický příjem. Vhodnou záměnou potravin postupně svůj denní příjem snižujme na svou optimální „hubnoucí“ hodnotu.

Nezapomeňme pořád dodržovat předcházející zásady!

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!