menu

jak dál?

odkazy

Základní živiny

14. 9. 2008

Připomeňme si: základní živiny jsou bílkoviny, tuky a sacharidy. Kromě nich tělo potřebuje vitamíny, minerální látky a vlákninu. Správně zvolený a sestavený způsob stravování je oproti nejrůznějším módním dietám výhodný v tom, že neškodí tělu, neboť mu dodává i při menším energetickém příjmu potřebné základní živiny.

O základních živinách by se dalo popsat hodně stránek. My nebudem zacházet do podrobností, důležíté je pro nás toto:

Při hubnutí by měly bílkoviny tvořit 25–30 % z celkového denního příjmu potravy, tuky rovněž 25–30 %, přičemž bychom měli upřednostňovat tuky rostlinné před živočišnými, a sacharidy 40 % z celkového energetického příjmu. Nejjednodušší způsob jak to spočítat je opět e-kalkulačka nebo program Sapiens. Stačí vypsat všechno co jsme za den snědli a hned dostaneme výsledky.

Pestrá strava, obsahující ve správném poměru všechny základní živiny plus vitamíny, minerální látky a vlákninu, je základem zdravého hubnutí. Když tělu dodáme všechno co potřebuje, nebude nás pak trápit nezřízenými chutěmi. Přepadne-li vás občas velká chuť na cokoliv, je to známka toho, že se vašemu tělu něčeho nedostává. V tom případě porovnejte své zápisky s doporučeným složením potravy a podle toho je upravte. A věřte, že časem vás chutě přejdou.

Sestavování správného denního jídelníčku a počítání energie je asi pro hodně hubnoucích lidí to nejnáročnější a spoustu jich to odradí. Ale věřte, že je to jediná spolehlivá cesta k trvalému zhubnutí! A když to zkusíte, zjistíte, že to není zase tak strašné, abyste to nezvládli. A nebojte se, nemusíte všechno jídlo vážit a počítat do konce života. Za chvíli to budete mít v ruce i v oku.

Abychom mohli dodržet zásady správného sestavování jídelníčku, je důležité si ho plánovat dopředu. Každý večer si naplánovat přesně co budu zítra v kolik hodin jíst. Chodíme-li do práce, je nejlepší nachystat si večer všechno potřebné do krabiček a uložit do ledničky. Ráno jenom shrábneme krabičky do tašky a v určené doby postupně konzumujeme.

Úkol na šestý týden: Začněme si uvědoměle sestavovat jídelníček obsahující všechno co naše tělo potřebuje v optimálním množství se správným poměrem živin. Plánujme si jídelníček minimálně den dopředu!

A pořád dodržujme všechno, co jsme se dosud naučili.

Komentáře

Pouze registrovaní uživatelé mohou psát komentáře.
Zaregistrujte se a začněte s námi hubnout!